Take a fresh look at your lifestyle.

Afrika Kıtasında Gezilecek Ülkeler

0

Afrika Kıtasında Gezilecek Ülkeler

 

Eğer sizler de aynı tatil rotalarından sıkılıp, farklı bir tatil rotası arıyorsanız, yeni kültürlere şahitlik edip; yeni insanlarla tanışıp, yeni bir coğrafi bölge keşfetmek istiyorsanız Afrika Kıtası tam da size göre. Her yıl binlerce ziyaretçinin Akın ettiği kıta, farklı ve yerel  tatlardan oluşan mutfağı ile, etnik kabile kökenleriyle size bambaşka bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Yetişkin nüfusun neredeyse %40’ının okuma yazma bilmediği, topraklarının sadece %0,25’inin tarıma elverişli olduğu ve dünyanın en kuru ikinci kıtası olan kıta, bunlar gibi daha birçok ilginç yönü ile size sıradışı bir tatil deneyimi vaad etmektedir.

 

Gelin şimdi beraberce bu değişik coğrafyada hangi ülkelere gidilmeli, nereler ziyaret edilmeli bir bakalım. Ardında ise kendimize son derece özgün bir tatil Rotası hazırlayalım:

 

  1. Kenya

Safari sevenlerin kesinlikle uğraması gereken ülke Kenya, zürafaları ile oldukça meşhurdur. Ayrıca bölgedeki yavru fillerin sabah gösterilerini de izleyebileceğiniz Kenya, doğal yaşama birebir tanıklık etmenizi sağlayacak gözüküyor. Ayrıca bölgede bulunan Ulusal Masai Mara Rezervi, vahşi hayatı gözlemleyebileceğiniz ilginç bir park olma özelliğine de sahiptir.

  1. Tanzanya-Dodoma

Afrika Kıtasında gezebileceğiniz ülkelere bir diğer tavsiye Tanzanya-Dodoma; dağları parkları, adaları ve gölleri ile siz değerli ziyaretçilerine keyifli bir tatil sunacaktır.

  1. Güney Afrika-Cape Town

Afrika Kıtasının güneyinde bulunan bu ülke, zengin ile fakirin bariz olarak ayrıldığı bir yerdir. Johannesburg, Soweto, Kruger Milli Parkı, Cape Town ise; bölgede gezebileceğiniz turistik mekanlar arasındadır.

 

  1. Etiyopya-Addis Ababa

Her dilden, dinden, ırktan insanın yaşadığı Etiyopya, adeta insanlığın beşiği niteliğindedir. Etnik köken açısından oldukça zengin olan ülke; parkları, kuleleri, müzeleri ve gölleri ile kesinlikle ziyaret edilmeye değer bir yerdir.

  1. Cibuti-Cibuti

Afrika kıtasında bulunan bir diğer ülker Cibuti, Doğu Afrika Bölgesinde bulunan ve diğer ülkelere nazaran yüzölçümü daha küçük olan bir ülkedir. Birçok göl ve adanın bulunduğu ülke; köpek balıkları ile oldukça meşhurdur.

 

  1. Ruanda – Kigali

Gisozi Soykırımı ile hatırlanan ülke, günümüzde kendini bir nebze olsun toplamış ve kapılarını turizme açmayı başarmıştır.

  1. Madagaskar Adası-Antananarivo

Bir ada ülkesi olma özelliği taşıyan Madagaskar Adası; Lemüryenlerin ülkesi olarak bilinmektedir. Madagaskar; Ambohimanga’nın Kraliyet Tepesi, Ifaty, Baobab Yolu, Ile Sainte Marie, Reunion Adası gibi turistik bölgeleri ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir Afrika ülkesidir.

  1. Angola-Luanda

2002 yılına kadar savaş ile uğraşan ülke, yakın zamanda kendini toplamış turizme açılmış ve Afrika’nın en gözde ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır. Angola aslında küçük bir Afrika desek, çok doğru bir tabir olur bizce. Afrika’da görmek isteyeceğiniz hemen hemen her şeyi görebileceğiniz şehir, size minimalist bir Afrika turu vaad etmektedir.

 

  1. Fildişi Sahili-Yamoussoukro

Kanalları, köprüleri, katedralleri ie Afrika’nın en popüler şehirlerinden olan bölge; güler yüzlü insanların bölgesi olarak da anılmaktadır. Eğer, Afrika Kıtasına yolunuz düşerse; Fildişi Sahillerine kesinlikle uğramanızı tavsiye ediyoruz. Kıyı bölgelerinde tropikal bir iklimin hakim olduğu Fildişi Sahillerinde para birimi olarak ise;  Batı Afrika CFA frangı kullanılmaktadır. Ayrıca bölgede çok fazla film vardır ve bu sebeple bölge adını ticaretini yaptığı gerçek fildişinden almaktadır.

  1. Zambiya-Lusaka

Dünyanın 7 harikasından biri olan Viktorya Şelalelerine ev sahipliği yapan ülke Afrika’nın belki de en önemli ülkesi sayılabilir. Ayrıca bölgede bulunan Tanganika Gölü, Lusaka National Museum (Lusaka Ulusal Müzesi), Zambezi Köprüsü, Namwandwe Galerisi, Lusaka Pazarı, Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi, Munda Wanga Çevreci Parkı, Özgürlük Anıtı gibi yerler kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz turizm bölgeleridir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.