Take a fresh look at your lifestyle.

Gaziantep Gezi Rehberi

0

Gaziantep Gezi Rehberi

 

Bu yazımızda; hafta sonu kaçamağı için dahi, son zamanların sıkça tercih edilen bir rotasından bahsetmek istiyoruz: Gaziantep.

 

Gerek yemekleri, gerek turistik noktaları, gerekse doğa güzellikleri ile her yıl binlerce ziyaretçi alan Gaziantep hakkında yazdığımız Gaziantep gezi rehberi yazımız tüm durakları ile aşağıda sizi bekliyor,buyrun bakalım…

 

  1. Gaziantep Kalesi

Alleben Deresi’nin civarında bulunan bir tepede bulunan bu tarihi kalenin, aslında kim tarafından ve ne zaman yapıldığı ile ilgili net bilgiler yok. Fakat bilinen bir detay var ki; kale, bu tarihi kale Roma döneminden beri var. İşte bu sebeple kaleyi süsleyen Roma döneminin meşhur rölyefleri de, günümüze kadar hiç bozulmadan ulaşmayı başarabilmiş. Eğer tatillerinizde tarihi ve turistik geziler yapmaktan hoşlanıyorsanız, ilk durağımız olan bu tarihi kale tam da size göre.

 

  1. Zeugma Mozaik Müzesi

Kültür turuna başlamışken müzelere uğramadan olmaz, değil mi? Zeugma Antik Kentinden çıkarılan eserlerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, Nizip İlçesi’ndeki Birecik Baraj Gölü kıyısında bulunmaktadır. Dünyanın en önemli müzelerinden sayılan müze, 2011 yılında açılmıştır ve her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

  1. Bakırcılar Çarşısı

Şahinbey’de bulunan Bakırcılar Çarşısı, yüzyıllardır süregelen el işçiliği bakır eserlerin adeta mutfağı diyebiliriz. Çarşı içinde doya doya gezebilir, sevdiklerinize Gaziantep hediyeleri satın alabilirsiniz. Ayrıca Gaziantep’in meşhur fıstığını da yine bu çarşıdan güvenle satın alabilirsiniz.

 

  1. Zeugma Antik Kenti

Belkıs köyü sınırları içerisinde bulunan Zeugma Antik Kenti, Makedonya İmparatorluğu’na kadar dayanan bir tarihe sahiptir. Zeugma Antik Kenti

içinde Roma döneminden kalan tarihi mozaikler bulunmaktadır ve ziyaretiniz sırasında size adeta tarihte yolculuk yapıyormuş hissi yaratmaktadır.

 

  1. Rumkale

Kasaba Köyü’nde bulunan ve yine aynı köyden ya da yakında ki Halfeti’den kalkan tekneler ile ulaşımın sağlandığı tarihi Rumkale, yine antik dönemlerden kalma bir tarihi eserdir. Baraj suları ile çevrelenmiş Rumkale, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında olmalıdır.

 

  1. Dülük Antik Kent

Bölgede bulunan bir diğer tarihi kalıntı olan Dülük Antik Kenti, Türkiye’nin hala yaşanılan en eski antik kenti olduğu için son derece özeldir.  600.000 yıllık geçmişi olan bu tarihi kent, adımınızı atar atmaz adeta sizi büyüyecek ve etkisi altına alacaktır.

 

  1. Orkide Pastanesi

Gaziantep’e gidip te aç dönmek olmaz, değil mi? İşte enfes tatlar deneyimleyebilecğiniz bu geziniz için ilk yemek durağımız ise; Orkide Pastanesi. Katmeri ile meşhur olan bu pastane, kesinlikle uğramanız gereken yiyecek duraklarımızın ilki.

 

  1. İmam Çağdaş

Gaziantep tatları denince aslında belki de akla ilk gelen durak; İmam Çağdaş. Belki de, yiyeceğiniz en güzel lahmacunu sipariş edeceğiniz bu durak, rotanızda kesinlikle olması gereken yerler arasında olmalıdır. Unutmadan söylemekte fayda var ki; İmam Çağdaş aynı zamanda baklavası ile de oldukça meşhur. Üstelik burda tattığınız bu muhteşem baklavaların Gaziantep’ten döndüğünüzde ise siparişle size kargolanabiliyor olması emin olun çok işinize yarayacak. Çünkü bu enfes tat, döndüğünüzde bile hep aklınızda kalacak…

  1. Tahmis Kahvesi

1635 yılından beri hizmette olan Tahmin Kahvesi, içeri girer girmez sizi enfes kokularla karşılıyor olacak. Üstelik mekana adım atmanızla sizi etkisi altına alan o tarihi doku ve etkisi, keyifle dinlenmenize de olanak sağlayacak.

 

  1. Metanet Lokantası

Gaziantep’in en meşhur mekanlarından birisi olan Metanet Lokantası, size bu yazımızda ki son tavsiyemiz. İddia ediyoruz ki; son derece enfes tatların sizi beklediği bu muhteşem lokantada yediğiniz her şeyin tadı damağınızda kalacak…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.