Take a fresh look at your lifestyle.

İlginç Bir Gezi Rotası Budapeşte

0

İlginç Bir Gezi Rotası Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, düz ve tepe olarak aslında iki farklı bölümden oluyor. İşte şehirde, adını tam buradan alıyor. Tuna’nın düz olan bölümü Peşte, tepelik olan kısmı Buda. Aslında, “Şehrin turistik kısmı daha çok Peşte tarafında dersek,” hiç de yanlış olmayacaktır.

Unutmadan söylemekte fayda var ki; şehrin para birimi Euro değil. Budapeşte para birimi: Forint.

Eğer sizde farklı bir yurtdışı tatili arıyorsanız, Budapeşte kaleleri, köprüleri, müzeleri ve sinagogları ile tam da size göre.

Haydı gelin bu listeye, detaylıca bir göz atalım:

  1. Vörösmarty Meydanı

Kırmızı meydan anlamına gelen Vörösmarty Meydanı, adeta Budapeşte’nin kalbi gibidir. Adını Macar şair Macar Mihály Vörösmarty’den alan meydanda, şairin otururken etrafında Macar halkının da olduğu kocaman bir heykeli bulunmaktadır. Sizlere bir diğer tavsiyemiz ise; bu meydana gidince mutlaka Gerbeaud Pastanesi‘ne uğramanız. İsviçeli bir aileye ait bu pastanede inanılmaz tatlılar tadabilir ve pastanenin hoş mimarisini inceleyebilirsiniz.

 

  1. Stephen Bazilikası

St. Stephen Bazilikası, Budapeşte’nin en büyük klisesi olma özelliğindedir. 96 metre yüksekliğindeki etkileyici merkez kubbesi, Macar Parlamentosunun kubbesi kadar yüksektir. Yaklaşık 55 yıl süren müzenin inşaatı ise, 1800’lü yıllarda tamamlanmıştır.

  1. Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası, 691 odadan oluşan, yapımı 20 yıldan fazla süren ve dünyanın en büyük üçüncü Parlamento Binası olma özelliği taşıyan bir binadır. Bina, gündüzleri de tüm ihtişamını korumakla beraber, geceleri ziyaretçilerine harika ışıklandırması ise ışıl ışıl bir görsel şölen sunmaktadır. Rehberli turların düzenlendiği bu binaya giderken, sizlere tavsiyemiz rahat yürüyüş ayakkabıları giymeniz. Çünkü, binanın koridorları bile yaklaşık 20 km uzunluğunda.

  1. Zincir Köprüsü

Tuna Nehri üzerinde bulunan köprü, Buda ve Peşte’yi birleştirmek için yapılmıştır ve zaman içinde Budapeşte’nin sembolü haline gelmiştir. Girişinde kocaman iki aslan heykeli bulunan köprü, Avrupa’nın en uzun asma köprüsü olma özelliğindedir.

  1. Andrássy út

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu cadde, belki de şehrin en havalı caddesidir. Araç trafiğine ve yayalara açık olan cadde, muhteşem bir mimari ile ziyaretçilerine büyülü dakikalar yaşatmaktadır. Yaklaşık 2,4 km uzunluğunda olan bu cadde, ayrıca büyük markaların butik mağazaları ile de ziyaretçilerine keyifli bir alışveriş vadetmektedir.

  1. Kahramanlar Meydanı

UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınan Kahramanlar Meydanı, Macar prens Árpád ve onun 6 savaşçısını betimleyen bronz atlı heykeller, şu anki Maceristan’ın kuruluşunda önemli bir paya sahip olduğu düşünülen Macar askerlerini sembolize etmektedir. Ayrıca meydanda bulunan Milenyum Anıtı’da  kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasındadır. Milenyum Anıtı, 1900 yılında yapılmıştır ve Macaristan’ın 100. yılını temsil etmektedir.

  1. Széchenyi Kaplıcaları

Budapeşte geziniz sırasında dinlenebileceğiniz muhteşem kaplıcalar Széchenyi Kaplıcaları, 1927 yılında açılmıştır ve Avrupa’nın en büyük kaplıcaları olma özelliğini hala korunmaktadırlar. Açık ve kapalı alanları bulunan kaplıcanın, açık alanında bir adet yüzme havuzu ve iki adet de termal kaplıca bulunmaktadır.

  1. Váci Utca

Váci Utca, Budapeşte ‘nin  belki de en pahalı sokaklarından birisidir.  Zengin Budapeşte halkının bol bol para harcadığı sokak, 19. ve 20. yüzyıldan günümüze gelen binaları ile ziyaretçilerine tarihi bir de hava sunmaktadır.

  1. Büyük Market

Budapeşte seyahatinizde ziyaret etmeniz için size son tavsiyemiz, Büyük Market. Budapeşte’nin belki de kapalı en büyük tesisi olan büyük market içerisinde; sebze, meyve ve hediyelik eşya satın alabilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca bu pazar yeri, size Macar kültürü hakkında oldukça fazla bilgi verecek ve Macar kültürünü yakından tanımanızı sağlayacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.