Take a fresh look at your lifestyle.

Lübnan Gezi Rehberi

0

Lübnan Gezi Rehberi

 

Lübnan, aslında yüzölçümü olarak küçük bir ülke olsa da, sahip olduğu tarihi eserler ve barındırdığı tarihi yapılardan dolayı oldukça fazla turist olan bir ülkedir. Resmi dili Arapça olan Lübnan, Doğu Akdeniz kıyısında yer almaktadır.

 

Lübnan gezi rehberi yazımızda sizlerle muhteşem bir rota çizeceğimiz yazımızda, eminiz ki sizlerde Lübnan’ı (eğer hala yoksa) seyahat listelerinize seve seve ekleyeceksiniz. Çünkü, batı kıyılarında Akdeniz sahillerinin bulunması, Lübnan’ı adeta bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

 

Gelin şimdi zaman kaybetmeden sizler için hazırlamış olduğumuz Lübnan gezi rehberi makalemize beraberce bir göz atalım.

 

1.Beyrut

Beyrut; 7 defa yıkılıp, 7 defa baştan kurulan o tarih kokan muhteşem şehir… Ortalama 500 bin yıllık tarihi olduğu düşünülen bu muhteşem şehir, tarih boyunca Bizanslılar, Osmanlılar, Memlükler ve Fransızları ağırlamıştır. İşte tüm bu coğrafi mirası ise; Beyrut’u bugün, çok önemli bir turizm merkezi haline getirmiştir. Özellikle, bölgede bulunan ve 1853 yılında inşa edilen Büyük Saray, Osmanlı mimarisini buram buram hissedeceğiniz çok kıymetli bir kültürel mirastır.

 

  1. Jeitta Grottoes

Jeitta Grottoes, Beyrut’tan hemen sonra uğrayabileceğiniz ikinci durağınız olmaya aday muhteşem bir yerdir. 9 km uzunluğunda iki katlı labirent galerilerden ve alabildiğince büyük sarkıt ve dikitlerden oluşan bu doğa harikası bölge, aslında kocaman bir mağaradır. 2 kattan oluşan bu devasa mağara; alt katında sizi botlarla gezdirirken,  üst katında ise; doğa harikası muhteşem mineral taşlarını görücüye sunmaktadır. Lübnan gezi rehberi listenizin olmazsa olmazı olacak bu mağara, sizlerin muhteşem fotoğraflar çekmesini sağlayacak inanılmaz bir doğa harikasıdır.

 

  1. Zgharta

Kuzey Lübnan’da yaklaşık 50.000 nüfusu olan Zgharta, Trablustan sonra bölgenin en büyük şehri olma özelliğindedir. Zgharta, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 150 km yüksekliktedir ve en önemlisi ise; iki nehrin tam ortasında bulunmaktadır. İşte, doğa harikası bu muhteşem görüntüsü ile bizleri karşılayan şehir, kaliteli otelleri ile de göz doldurmaktadır.

 

  1. Sursock Müzesi

Sursock Müzesi, 19. Yüzyıldan kalma tarih kokan muhteşem bir yapıdır. Aristokrat Sursock Ailesi’nin müzeye dönüştürülen evlerinden oluşan turistik yapıda, Osmanlı mimarisinin izleri de belirgin şekilde görülmektedir.

 

  1. Al Omari Camii

1153 yılında,  St. John adına Hospitalier Şövalyeleri tarafından yapılan kilise; bizlerin  Lübnan gezi rehberi hazırlarken, sizlere  özellikle tavsiye ettiğimiz tarihi eserler arasındadır. Kilise, 1291 yılında Memlükler tarafından camiye çevrilmiştir. Yapılışının üzerinden yüzlerce yıl geçen cami, kubbesi, ihtişamlı avizeleri ve tavan süslemeleri ile her dönem kendine hayran bırakmaktadır.

 

  1. Hamra Caddesi

İşte, doya doya alışveriş yapabileceğiniz muhteşem bir cadde: Hamra Caddesi. Bölgede müslümanlar yaşamaktadır. Ayrıca, bölgede Beyrut Amerikan Üniversitesi’nin de bulunması dolayısı ile; günün her saati hareketli geçmektedir.

 

  1. Place de l’Etoile

Türkçe adı; Yıldızlar Meydanı olan Place de l’Etoile, aynı zamanda Downtown bölgesinin de en kıymetli lokasyonudur. Şehrin meydanında bulunan 25 metrelik saat kulesi, tüm ihtişamı ile sizleri kendine hayran bırakmaktadır.

 

  1. Beyrut Çarşıları

Beyrut çarşıları;  Lübnan gezi rehberi  listenizin, belki de en eğlenceli durağı. Üstelik, bu çarşılar öyle bir şekilde oluşturulmuş ki; adeta her bütçeye hitap etmektedir. Beyrut çarşıları, bu özelliklerinden dolayı ise; bizce sizi kesinlikle eliniz boş çıkarmayacaktır.

 

  1. St. George Maronite Katedrali

Lübnan gezi rehberi  oluştururken seve seve listeye eklediğimiz St. George Maronite Katedrali, Beyrut’un en eski katedralidir. Ortaçağın o mistik havasını sizlere fazlasıyla yaşatacak yapı, muhteşem bir şekilde restore edilmiş ve bu sayede yüzlerce yıl korunabilmiştir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.