Take a fresh look at your lifestyle.

Romanya’da Nerelere Gitmeli

Romanya’da Nerelere Gitmeli

0

Romanya’da Nerelere Gitmeli?

 

Başkenti Bükreş, resmi dile Rumence olan Romanya, konum olarak Orta ve Doğu Avrupa arasında bulunmaktadır. Bu stratejik konumundan dolayı Romanya kültürü, hem Balkan, hem Avrupa, hem de komşu ülkelerin kültürlerinden oldukça fazla etkilenmiştir.

Romanya, oldukça iyi korunmuş tarihi mirası ve doğal güzellikleri ile son yılların gözde turizm şehri olmaya da adaydır. İşte bizler de sizler için yazmış olduğumuz bu yazıda, Romanya’da gezilecek yerler listesi oluşturduk.

Hiç vakit kaybetmeden buyrun da, listemize beraberce bir göz atalım:

 

 1. Sighişoara

Bu küçük ortaçağ kasabasının merkezi, Unesco mirası koruması altındadır. Bilinen adı ile Kazıklı Voyvoda’nın doğduğu yer olan bu şirin kasaba; daracık sokakları, muhteşem bir mimari ile tasarlanmış o küçücük evleri ile her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

 

 1. Corvin Şatosu

Ortaçağın muhteşem mimarisini günümüze getiren şato, adeta masallardan fırlamışçasına Romanya gezi rehberinizde sizleri beklemektedir. Şato, etrafındaki hendekler ile her ne kadar ürkütücü gözükse de; yinede gelen misafirlerini  tüm ihtişamı ile büyülemektir.

 1. Kral Decebalus’un heykeli

Romanya’nın son kralı olan Decebalus’un kayalara oyulmuş heykeli, Tuna Nehri’nin romanya’ya ait olan kısmında tüm heybeti ile her yıl binlerce ziyaretçi almaktadır.

 

 1. Bran Şatosu

Romanya mimarisinin mistik örneklerinden olan şatoların başarılı bir diğer örneği Bran Şatosu, Karpat Dağları üzerinde bulunmaktadır ve Drakula’nın şatosu olarak anılmaktadır.

 1. Salina Turda (Tuz Madeni)

Dünyanın en eski tuz madeni, içerisinde bulunan kocaman bir tema parkı ile ziyaretçilerine keyifli dakikalar vaadediyor. Yerin 122 metre altındaki parkın içerisinde bulunan bovling salonları, salıncaklar ve gezi tekneleri her yıl binlerce turiste de ev sahipliği yapmaktadır.

 1. Bükreş Parlamento Sarayı

İçerisinde 300 tane oda bulunduran, büyük yatırımlar yapılarak inşa edilmiş saray; Pentagon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci sarayı olma özelliğindedir. Beyaz renkte ki tasarımı ile dikkat çeken saray, Romanya ziyaretiniz sırasında kesinlikle uğranılması gereken yerler arasında olmalıdır.

 1. Balea gölü

Deniz seviyesinden 2034 metre yüksekte bulunan göl, muhteşem bir manzara ile ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca göl kenarında bulunan iki büyük köşk, isteyen misafirlere de konaklama imkanı sunmaktadır.

 1. Rosu Gölü

Romanya ziyaretiniz sırasında uğramanız gereken bir diğer göl; Rosu Gölü. Göl, çevresinde bulunan dağ ve ormanı net bir şekilde göreceğiniz yansıma ile, sizlere tam bir görsel şölen sunmaktadır.

 

 1. Köstence Kumarhanesi

 

 1. Dünya Savaşı sırasında hastane olarak kullanılan bina 1910’ da kumarhane olarak kullanıma açılmıştır. Günümüze dek başarılı bir şekilde korunmuş yapı, bugun neredeyse terk edilmiş durumdadır.
 2. Cimitirul Vesel

Cimitirul Vesel Romanya gezi rehberimizin son tavsiyesi, olan el sanatları ile bezeli bir mezarlıktır. Bölge halkının el sanatı eserlerini göreceğiniz mezar taşları, her yıl binlerce turisti de başarı ile ağırlamaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.