Take a fresh look at your lifestyle.

Soğuk Ülke Finlandiya

0

Soğuk Ülke Finlandiya

Yaz aylarında 73 gün güneşin hiç batmadığı muhteşem ülke Finlandiya,tarihi yapıları, mimarisi ve kiliseleri ile göz doldurmaktadır. Yüksek yaşam standardı ile herkesin oldukça ilgisini çeken Finlandiya,belki de dünyanın en yaşanılabilir yerlerinden birisi. Ülkenin Lapland bölgesi ise, Noel Babanın yaşadığı yer olarak kabu edilmiştir. Hatta  Lapland’ın Rovaniemi köyünde Noel Baba’nın yaşadığı varsayılan sembolik bir ev bulunmaktadır ve  bu ev ziyaretçilerini beklemektedir.

Yazımızın tam da burasında belirtmek isteriz ki; eğer ekonomik bir seyahat düşünüyorsanız, Finlandiya bu  kriterinize pek de uygun gözükmüyor. Fakat ülke öyle muhteşem ki, eminiz ki size gittiğinize asla pişman etmeyecek. Aryıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz ki, bölge halkı hoşgörüsü ile tüm dünyaya nam salmıştır.

Gelin şimdi beraberce Finlandiya’da gezilecek yerle bir göz atıp, bir gezi rotası hazırlayalım.

 

  1. Suomenlinna Adası

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Suomenlinna Adası,  Başkent Helsinki’ye 15 dakikalık bir tekne seyahati uzaklığındadır. 1748 yılında İsveç Kralının isteği ile yaptırılan Suomenlinna Kalesi, her yıl binlerce turisti bölgeye çekmektedir ve onlara keyifli bir tatil sunmaktadır.

 

  1. Temppeliaukio Kilisesi

Devasa bir kaya kütlesinin oyulması ile yapılmış muhteşem kilise Temppeliaukio Kilisesi, 1969 yılından bu yana ziyarete açılmıştır. Kilisenin sahip olduğu muhteşem akustik, dini bir yer olmasına rağmen birçok konsere de ev sahipliği  yapmasına neden olmaktadır.

 

  1. Laponya

Muhteşem bir doğal güzellik olan kuzey ışıklarını görebileceğiniz Laponya, Finlandiya  seyahatiniz sırasında kesinlikle gitmeden dönmemeniz gereken bir yer. Güneş ışınlarının, rüzgar tarafından elementlerinin taşınması ile oluşan bu muhteşem doğa olayı her yıl milyonlarca insanı heyecanlandıran görsel bir şölendir. Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından da görüntülenmeye çalışılan bu doğa olayı, eğer siz de biraz sabırlı ve biraz da şanslıysanız; karşınıza çıkabilir ve size, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir anı yaşatabilir.

 

  1. Seurasaari Açık Hava Müzesi

Helsinki şehrinde bulunan bu muhteşem açık hava müzesi, Fin halkının yaşamına tanıklık etmenizi sağlayacak gözükmektedir. Doğal güzelliği ve birbirinden ilginç yapılarıyla sizi büyüleyecek olan müze, Finlandiya  seyahatiniz sırasında kesinlikle uğranılması gereken muhteşem bir durak olma özelliğindedir.

 

  1. Turku Kalesi

Turku Kalesi, şehrin güneyinde yer alan ve aslında 1280 yılında bir adaya inşa edilmiş bir kaledir. Bu anakaranın zamana çökmesi ile karaya bağlanan kale, İmparator Johan’un da bir dönem yaşadığı yerdir. Yüzyıllar öncesinde bir İmparatora ev sahipliği yapmış kale, bu yönüyle de müze olarak kullanılmaktadır.

 

  1. Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

 

1887 yılında Theodor Höijer tarafından tasarlanmış ve tamamlanmış Finlandiya Sanat Akademisi, Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Bu akademide Finlandiya sanatının en başarılı örnekleri başarı ile sergilenmektedir.

 

  1. Helsinki Katedrali

 

Helsinki şehrinde bulunan Helsinki Katedali, Rus Çarı 1. Nikolay için 1830-1852 yılları arasında inşa edilmiş ve muhteşem mimarisi ile ülkede önemli bir sembol haline dönüşmüştür. Antik Roma ve Yunan dönemi izlerinin de belirgin bir şekilde görüldüğü katedrale, dini törenlerin yanı sıra düğün törenleri de düzenlenmektedir.

 

  1. Uspenski Katedrali

 

Bölgedeki bir diğer katedrali olan Uspenski Katedrali, genç bir mimar tarafından tasarlanmıştır. Katedral Avrupa’nın en büyük Doğu Ortodoks Katedrali olma özelliğine sahiptir.

 

  1. Rovanıemi Katedrali

 

Mimar Bertil Liljequist tarafından tasarlanmış Rovanıemi Katedrali, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan kilisenin yerine, 1950’li yıllarda tekrar inşa edilmiştir. Kilisede bulunan kilise orkestrası tarafından, haftanın belirli günlerinde 45 tuşlu org ile büyük ve etkileyici konserler verilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.