Take a fresh look at your lifestyle.

Tatilde Ders Çalışılır Mı?

0

Tatilde Ders Çalışılır Mı?

Tatil demek insanların iş hayatı veya okul hayatına hatta normal günlük yaşamına bile bir süreliğine de olsa ara vermesidir. İnsanlar yaşamları bir süre sonra monoton ve tek düze bir hal almaya başladığı zaman bundan sıkılmaya başlarlar. Farklılıklar, kendilerini eylemek için çeşitli eğlence ve etkinlikler ararlar. İşte tüm bu tür olayların gerçekleştirildiği, okulların eğitime ara verdiği ve çalışan bireylerin iş yerlerinde izin almak üzere inzivaya çekildikleri zaman diliminin genel olarak adına tatil denir.

 

Birçok tatil türü vardır. İnsanlar tatil amaçlı tasarlanmış yerler yani tatil köyleri, plajlar, kayak merkezleri veya en basitinden bayram tatillerinde farklı şehirlerde yaşayan bireylerin ailelerinin yanlarına gitmeleri hep tatil kelimesinin altında incelenebilir. Tüm bu etkinlik ve seyahatler yapılırken çoğu ailenin içinde çocuklarda vardır. Çocuklar aileleri ile tatile çıkmaları için okullarının eğitime ara vermesi gerekmektedir. Durum böle olunca da gerek öğretmenlerinin verdiği ödevler olsun gerek konu tekrarları olsun yapılması gerekmektedir. Peki, bu nasıl olur?

 

Tatilde Ders Çalışılır Mı?

 

Tatilde ders çalışma konusu sadece ufak çocuklar için geçerli değildir. Bu konu ilkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite öğrencilerine kadar tüm örgün ve açıktan okuyan veya sınava hazırlanan her öğrenci ve lisans eğitimi öğrencisi için geçerlidir. Öğrenci statüsüne giren her birey tatilde de olsa mutlaka ders çalışmalıdır ve çalışabilir de. Bunun ne yapılacak olan tatile nede çevredeki insanlara bir zararı veya engeli olmayacağı gibi daha artı yönleri olacaktır.

 

Tatilde Nasıl Ders Çalışılır?

 

Bir öğrenci tatile gitmeden önce, kaç gün ve nerede kalacağı önceden belli olduğu için, kendisine bir plan veya çizelge yapmalıdır. Tatilde iken gidip gezip dolaşacağı veya ziyaret edeceği akraba ve yakınlarından arta kalan zamanı verimli kullanarak etkinlikleri dışında kalan zamanı hem dinlenerek hem de ders çalışarak geçirebilirse zamanını boşa harcamamış olur.

 

Tatilde Ne Zaman Ders Çalışılır?

 

Yapmak istenilen etkinlikler ve gezilerin sonunda birey eve geldiği zaman kendisine dinlenmek ve özel istek ve ihtiyaçlarını gidermek adına bir miktar süre ayırdıktan sonra ders için de bir süre ayırmalıdır. Bu ders çalışma süresini çok uzun tutmadan kısa kısa birkaç parçaya da bölebilir, o gün yapacağı etkinlikler ve gideceği gezilere bağlı olarak, isterse uzun tutarak günde bir seferde çalışabilir.

 

Bu kısımda en önemli olan şey tatili de mahvetmeden az ama her gün düzenli veya yapabiliyorsa gene her gün düzenli ve çok abartıya kaçmadan biraz ortalamanın üzerinde olarak çalışabilir. Çünkü birey tatil yaptığı için moral ve motivasyonu yüksek olacağından kendine moral olacak bir yol bulduğunda derse oturması daha kolay olacaktır.

 

Tatilde Ders Çalışmaktan Başka Eğitici Neler Yapılabilir?

 

Ders çalışmaktan sıkılan bir öğrenci bir sahil kenarında ise veya bulunduğu ortamda bahçe veya doğa ortamı varsa çıkıp temiz hava da gezinebilir veya kendine hoşlanacağı bir yer bularak orada oturup temiz havada kitap okuyabilir. Ama teknolojiden kopamıyorsa telefon, tablet veya bilgisayardan dil öğrenimine yoğunlaşabilir veya merak ettiği konuları araştırıp aklına gelen herhangi bir şeyleri yazarak (ör; günlük) tatil rehavetini üzerinden atarak kaliteli bir zaman geçirmiş olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.