Take a fresh look at your lifestyle.

Türkiye’de Yazın Gidilecek Festivaller

0

Türkiye’de Yazın Gidilecek Festivaller

Festivaller, müzik, film, yemek, tiyatro gibi pek çok farklı aktiviteyi içerisinde barındıran eğlenceli organizasyonlardır. Her yıl dünya genelinde binlerce festival yapılmaktadır ve bu festivallerin yapılış amaçları ise; sadece eğlence değildir. Kültürlerin kaynaşmasını ve kültürlerin devredilmesini de sağlayan bu festivaller, piyasaların hareketlenmesine de ciddi şekilde katkı sağlamaktadır.

Türkiye’de de yaz yada kış demeden yapılan birçok festival mevcut.

 

Gelin şimdi festival listemize bir göz atalım:

 

  1. İstanbul Uluslararası Dans Festivali, Mart – Nisan, İstanbul

Dünyanın dört bir yanından binlerce dansçının katıldığı festival, aslında sanatın ne kadar evrensel olduğunun da kanıtı bizce. Ayrıca festival, dünyaca ünlü eğitimcilerin de bulunduğu workshop ve atölyelere de ev sahipliği yapmaktadır. Üstelik sabah erken saatlerde aldığınız bu eğitimlerin , gece verilen partiler ile sabaha kadar pekiştirmesini yapabilme fırsatınızda var. Toplamda 5 gün süren festivalin biletleri ise, 4 farklı kategoriden satılıyor.

 

  1. İstanbul Film Festivali, Nisan, İstanbul

 

Festivaller listemizin bir diğer tavsiyesi olan film festivalinde, İstanbul’un en büyük salonlarında her yıl Türk ve dünya sinemasının örneklerinin yayınlandığı 100’ü aşkın film göstermektedir. Bir milyon seyirciye ulaşan filmlerin gösterimi ise, oldukça başarılı bir şekilde seyirci ile buluşturulmaktadır.. Henüz yayınlanmamış yeni filmlerin fragmanlarının da paylaşıldığı festivalin bileti, satışa açıldıktan çok kısa bir süre sonra tükenmektedir.

 

  1. Magic Break

 

Pegasos Resort Hotel’de düzenlenen Magic Break, her yıl düzenli olarak yapılmakta ve Akdeniz’in en en büyük bahar festivali sayılmaktadır. Hem Türkiye’den hem de yurtdışından dünyaca ünlü DJ lerin katıldığı festival, elektronik müziği ve dans etmeyi sevenlerin tutkusu haline gelmeyi başarmış görünüyor. Özellikle gençlerin katıldığı bu enerjik festival için, bir çok sahne kurulmakta ve birden fazla tema uygulanmaktadır

 

  1. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Nisan, Adana

 

Adana’nın meşhur Portakal Çiçeği Karnavalı, her yıl renkli görüntülere ev sahipliği yapan muhteşem bir festival… Türkiye’nin en eski festivali olma özelliği taşıyan bu muhteşem karnaval, renkli kortejlere de ev sahipliği yapmaktadır. Üstelik bu festival tamamıyla ücretsiz. (Bazı özel etkinlikler dışında)

 

  1. Uluslararası Urla Enginar Festivali,

 

2014 yılından itibaren yapılmaya başlanmış festival, , yerli çiftçilerin ürünlerini tanıtabilmeleri ve bu ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırabilmeleri amacıyla düzenlenmiştir. Katılımın tamamen ücretsiz olduğu festival, 3 gün sürmektedir.

 

  1. Holifest, Mayıs, Kilyos, İstanbul

 

Aslında İstanbul’da festival denince akla ilk gelen yer şüphesiz Kilyos. Holifest, ilk olarak Hindistan’da yapılmıştır ve barış, mutluluk ve sevgiyi merkezine almıştır. Festivalin temel amacı ise; baharı karşılamak. 1 gün süren festival, binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor ve biletleri hızlı tükenen festivaller listesine başarı ile giriyor diyebiliriz.

 

  1. Tekirdağ Kiraz Festivali, Mayıs – Haziran, Tekirdağ

 

Yörenin gelenekleri ve festival katılımcıları arasında ortak bir payda bulan festival, yaklaşık 60 yıldır düzenlenmektedir. Festival süresinde tavla turnuvası ve kiraz yarışması gibi bir çok yarışma yapılıyor. Festivalin son günlerine doğru ise, ünlü sanatçıların katılımı ile büyük konserler düzenleniyor.

 

  1. Cappadox, Mayıs – Haziran, Kapadokya, Nevşehir

 

Cappadox festivali, her yıl farklı bir tema ile düzenleniyor. Bazen mayıs, bazen haziran ayında düzenlenen festivalde yerli yabancı bir çok turist bulunuyor. 4 farklı bilet tipi ile bilet satan festivalde aynı zamanda gastronomi atölyeleri de kurulmaktadır.

 

  1. Kuşadası Gençlik Festivali, Temmuz, Kuşadası

Türkiye’nin birbirinden başarılı 30 kadar sanatçısının sahne aldığı festivalin ana teması; müzik… Geceleri müziğin keyfini çıkaran katılımcılar, gündüzleri ise muhteşem Kuşadası plajlarında eğlenceli vakitler geçirmektedirler. Katılım için herhangi bir yaş sınırı olmayan festival, ülkemizde de en çok tercih edilen festivaller arasındadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.